Sikeres műszaki átadás-átvétel
Befejeződött négy mátraaljai község vízminőség-javító beruházása
Fülöp Gábor projektmenedzser az eredményes munkát elismerve mondott köszönetet a kivitelezésben közreműködőknek, az irányító hatóság, a közreműködő szervezetek szakértőinek.
Mint ismert, az érintett négy település tárulás létrehozásával pályázott uniós támogatásra a beruházás megvalósítása érdekében. A vas, mangán, bór, arzén szennyezések kiszűrését szolgáló ivóvízminőség-javító program költségeinek 95 százalékát adta az Európai Unió, a többit pedig hazai támogatásból kapták meg a települések. A beruházás egy éve alatt Detken 9 új vízkutat kapcsoltak a regionális hálózatba, Gyöngyöspatáig 10 kilométernyi vezeték épült, nyomásfokozó szivattyúkat, új szűrőberendezéseket építettek be a településeken. Az időközben indokolttá vált pótmunkákkal együtt a beruházás végleges költsége 502 millió forintot tett ki.
A gyöngyöshalászi, atkári vízkutak korszerűsítése mellett elkészült a kutakhoz vezető üzemi út felújítása is, amely szintén a projekt részét képezte.
Rózsaszentmártonban az új szűrőberendezések és a nyomásfokozó szivattyúk beszerelésével az egyik víztároló keverő funkciót kapott. Az itt működő három kút a korábbiaknál nagyobb teljesítménnyel folyamatosan dolgozik, jelentős kapacitás tartalékkal. Ez biztosítékot ad arra az esetre is, ha nyári időszakban ugrásszerűen megnő a vízfogyasztás. Az átállás időszakában előforduló teljesítmény kimaradások a vízmű szakemberei szerint csak átmenetiek voltak, a kutak kapacitása garancia arra, hogy elegendő jó minőségű ivóvizet biztosítsanak, felkészülve a várhatóan növekvő vízfogyasztásra is.
Befejezéséhez közeledik a költségek 95 százalékában uniós támogatással megvalósuló ivóvízminőség-javító program a Mátraalján. Mint ismert, négy település, Detk, Gyöngyöshalász, Gyöngyöspata és Rózsaszentmárton község fogott össze, és közösen pályázatot nyújtottak be, hogy a szigorúbb, unióbeli szabványoknak is megfeleljen hálózatuk ivóvize. A mintegy félmilliárdos beruházás a SADE Magyarország Kft. kivitelezésében a tervek szerinti ütemezésben történik, a próbaüzemek eddigi adatai is azt mutatják, hogy mindenütt javult az ivóvíz minősége. A helyenként kimutatható geológiai eredetű arzén, vas, mangán, ammónia, bór szennyeződések folyamatosan határérték alattiak. A program szerint június 20-án megtörténhet a műszaki átadás, prezentáció a hatóságok részére, illetve a tulajdonba átadás.
Detknek központi szerepe van a beruházásban, az itteni vízműből kiindulva látja el a gyöngyösi üzem tiszta ivóvízzel a kistérségi hálózatot. Ennek érdekében a három mélyfúrású és öt visontai bányakút mellé 9 újabb bányakutat kapcsoltak a hálózathoz. Február végén a próbaüzem teljes terhelés mellett megkezdődött, ez 175 köbméter óránkénti kapacitást jelent. Az eddigi mérési adatok kedvezőek, a próbaüzem június 20-ig befejeződhet az üzemeltető Heves Megyei Vízű Zrt. által meghatározott mintavételek végrehajtásával. A detki vízműben újabb nagyteljesítményű szűrőket szereltek fel, ezek alkalmasak a jelentkező geológiai szennyeződések kiszűrésére, megfelelve a jövőben növekvő vízigényeknek is.
2008.04.16
Miközben a beruházás utómunkálatai folynak, a Mátraalja négy községében a próbaüzem első eredményeiről is beszámolhatott már a kivitelező. Mint ismert, uniós támogatással négy településen, Detken, Rózsaszentmártonban, Gyöngyöspatán és Gyöngyöshalászon kezdődött az ivóvíz minőségét az unióban előírt színvonalon biztosító fejlesztés. A kivitelezésre szóló megbízást a SADE Magyarország Kft. nyerte el közbeszerzési eljáráson, az építési munkák tavasszal kezdődtek meg öt alprojektre osztva a mintegy félmilliárd forint értékű beruházást.
A Mátraalján geológiai szennyezésként elsősorban a bór jelenléte rontja az ivóvíz minőségét, emellett arzén, ammónia, vas és mangán eltávolítása jelent feladatot az említett községekben. Detken, Rózsaszentmártonban, a szűrőberendezések felszerelése, Gyöngyöshalászon a kutak kapacitásának növelése után már tart a próbaüzem: Pitlik László, a kivitelező projektmenedzsere a folyamatos mérési eredmények ismeretében arról tájékoztatott, hogy a végső célként kitűzött minőségi mutatókat nagyobb részben már most teljesítik az új berendezések. Az adatokat rendszeresen ellenőrzi az üzemeltető heves megyei Vízmű Zrt. szakgárdája is.
A beruházás nyomán a Mátrai Erőmű külfejtéses bányájának víztelenítő kútjai is bekapcsolódtak a szolgáltatásba. A detki vízműhöz kapcsolva juttatják el a vizet a gyöngyösi ellátó rendszeren át Gyöngyöspatára.
A tervezett határidőket tartva végzi munkáját a kivitelező. Gyöngyöshalászon befejeződtek a kút bővítése munkái, eredményes a próbaüzem, a szolgálati út építését kell elvégezni. Erre várhatóan a téli időszak után kerül sor. Rózsaszentmártonban is működnek az új szűrők, a mérési adatok szerint tartják az előírt határtértékeket. Megépült a beruházás során elhasználódott üzemi út is a községben.
Befejeződött a csaknem tíz kilométernyi távvezeték építése, amely Gyöngyöspatát köti össze a gyöngyösi ellátó hálózattal. A nyomásfokozóval ellátott vezeték 32,5 köbméter óránkénti kapacitású lesz, elegendő, jó minőségű vizet szolgáltat megfelelve a jövő növekvő igényeinek is a térségben.
Az uniós források felhasználását ellenőrző hazai szervezet a közelmúltban ellenőrizte a munkálatokat a négy mátraaljai községben. Megállapították, hogy a projekt a tervek szerint valósul meg, s újabb vizsgálatok eredményeként a 12 hónapig tartó próbaüzem is lerövidíthető lehet.
A mátraaljai fejlesztések egy kibontakozó országos program élmezőnyében szerepelnek, mivel a következő években az Észak-Alföld számos települése pályázik hasonló uniós támogatásokra az ivóvíz minőségének javítására.
2007.12.05
Az országos program élmezőnyében!
A mátraaljai ivóvízminőség-javító program próbaüzeme
Miközben a beruházás utómunkálatai folynak, a Mátraalja négy községében a próbaüzem első eredményeiről is beszámolhatott már a kivitelező. Mint ismert, uniós támogatással négy településen, Detken, Rózsaszentmártonban, Gyöngyöspatán és Gyöngyöshalászon kezdődött az ivóvíz minőségét az unióban előírt színvonalon biztosító fejlesztés. A kivitelezésre szóló megbízást a SADE Magyarország Kft. nyerte el közbeszerzési eljáráson, az építési munkák tavasszal kezdődtek meg öt alprojektre osztva a mintegy félmilliárd forint értékű beruházást.
A Mátraalján geológiai szennyezésként elsősorban a bór jelenléte rontja az ivóvíz minőségét, emellett arzén, ammónia, vas és mangán eltávolítása jelent feladatot az említett községekben. Detken, Rózsaszentmártonban, a szűrőberendezések felszerelése, Gyöngyöshalászon a kutak kapacitásának növelése révén már tart a próbaüzem: Pitlik László, a kivitelező projektmenedzsere a folyamatos mérési eredmények ismeretében arról tájékoztatott, hogy a végső célként kitűzött minőségi mutatókat nagyobb részben már most teljesítik az új berendezések. Az adatokat rendszeresen ellenőrzi az üzemeltető heves megyei Vízmű Zrt. szakgárdája is.
A beruházás nyomán a Mátrai Erőmű külfejtéses bányájának víztelenítő kútjai is bekapcsolódnak a szolgáltatásba. A detki vízműhöz kapcsolva juttatják el a vizet a gyöngyösi ellátó rendszeren át Gyöngyöspatára.
A tervezett határidőket tartva végzi munkáját a kivitelező. Gyöngyöshalászon befejeződtek a kút bővítése munkái, eredményes a próbaüzem, a szolgálati út építését kell elvégezni. Rózsaszentmártonban is működnek az új szűrők, a mérési adatok szerint tartják az előírt határtértékeket. Befejezés előtt áll a csaknem tíz kilométernyi távvezeték építése, amely Gyöngyöspatát köti össze a gyöngyösi ellátó hálózattal. A nyomásfokozóval ellátott vezeték 32,5 köbméter óránkénti kapacitású lesz, elegendő, jó minőségű vizet szolgáltat megfelelve a jövő növekvő igényeinek.
A mátraaljai fejlesztések egy kibontakozó országos program élmezőnyében szerepelnek, mivel a következő években az Észak-Alföld számos települése pályázik hasonló uniós támogatásokra az ivóvíz minőségének javítására.
2007.10.10
Mint ismert, több mint félmilliárd forint értékű beruházással az ivóvíz minőségét javító fejlesztések valósulnak meg uniós pénzből a Mátraalja négy településén: Gyöngyöspatán, Gyöngyöshalászon, Detken és Rózsaszentmártonban. A jövőben az európai közösség szigorúbb szabványainak is megfelelő, egészséges ivóvízhez juthatnak a települések lakói, új technológiai eljárásokkal szűrik ki a különböző mértékben előforduló ammónia, bór, vas, mangán és arzén szennyeződéseket.
A kivitelező Sade Magyarország kft márciusban kezdte meg a munkát és a tervezett ütemben, június 20-tól már megkezdődhetett a szűrőberendezések próbaüzeme is, az ivóvíz távvezetékek bővítésével párhuzamosan. A Heves megyei Vízmű Zrt. szakemberei folyamatos mintavétellel ellenőrzik a minőséget, amelynek az egy esztendeig tartó próbák alatt kell elérnie az előírt szabvány értékeket.
László Csaba mérnök-szakértő, a beruházás műszaki ellenőre arról tájékoztatott, hogy a vezetékek átkötése miatt a következő hetekben alkalmanként előfordulhat, hogy kissé zavarosabb lesz az ivóvíz az érintett településeken. Minősége, fogyaszthatósága ugyanakkor változatlan lesz ebben az átmeneti időszakban is.
A beruházásnál eddig csupán néhány technikai probléma adódott, ezek a határidő betartását nem befolyásolják. Ahol a 12 hónapig tartó próbaüzem az előírás, ott már megkezdődött ez a munka. A modern szűrőberendezéseknél ugyanis a beállítások, a folyamatos mintavételek más-más időjárási körülmények között is megtörténnek, téli és nyári üzemmódot figyelembe véve. Az új vezetékek megépítése és nyomáspróbája, a csövek átmosása lesz a következő hetek, hónapok feladata a szűrők folyamatos próbája mellett. Rövid ideig tartó átmeneti kellemetlenségeket okozhatnak ezek a munkák, ám az ivóvíz változatlan minőségére szigorúan ügyel a szolgáltató, a Heves megyei Vízmű Zrt.
2007.06.29
Gyöngyöspata:
Közel tíz kilométernyi távvezeték kiépítése. Ennek szállító teljesítménye 32,5 köbméter óránként. Ezzel a teljesítménnyel a következő évek növekvő vízigényének is meg tud felelni a szolgáltató. A detki vízbázison épül ki a tisztítás technológiája, az ellátás a gyöngyösi vízrendszeren keresztül történik.
Gyöngyöshalász:
A Gyöngyöshalász-Atkár néven szereplő harmadik kút gépészetének kialakítása, a nyersvíz bekötő vezetékének megépítése a térségi gyűjtővezetékig. Ehhez a beruházáshoz szolgálati út építésére is szükség van, több mint nyolcszáz méter hosszban.
Rózsaszentmárton:
Víztisztító berendezés épül, ennek kapacitása óránként 32,7 köbméter. A vas és mangán eltávolítása mellett új aktívszén-szűrő és vegyszeradagoló berendezés is épül az arzén és ammónia kiszűréséhez. A hálózati szivattyúkat kicserélik, automatikus vezérlés lesz a jövőben. Itt a próbaüzem már megkezdődött, a vízminták ellenőrzése, az átkötések próbája folyamatos. A folyamatos szűrésig az első hetekben előfordulhat, hogy kissé zavaros a víz, amely azonban fogyasztásra alkalmas.
Detk:
A Mátrai Erőmű bányakútjai vizének hasznosításához itt bekötő vezeték épült. A tisztítómű vízgépházának kiegészítése egy 1250 köbméter napi kapacitású szűrőberendezéssel. A vas és mangán eltávolítása mellett ammónia kiszűréséhez alkalmas berendezést is telepítettek nyomásfokozóval és hálózati szivattyúkkal együtt. Távvezeték épül Detkről kiindulva, a kistérségi vízrendszer bekapcsolására.