A Régészeti Múzeum megtekintése csak telefonon történő előzetes egyeztetés alapján lehetséges, az alábbi +36-30/610-0673 telefonszámon.
Az ásatások sorén két kisebb településrész került elő a neolitikum időszakából, az ie. 6. évezred végéről. Cölöpépületek nyomait, hulladékgödröket és egy temetkezés maradványait tárták fel ebből a korszakból. A helyi neolitikus népesség döntően földművelő, állattartó tevékenységből tartotta fenn magát. Elsősorban a marha és a juh húsát fogyasztották, a vadászott állatok inkább csak kiegészítették az étrendet. A növények közül főként tönkebúzát és árpát termeltek. A korszakra jellemző antropomorf kerámiaszobrocskák a termékenység kultuszával hozhatók összefüggésbe.
A kis településből néhány gödör maradt csupán az utókorra. A ló, mint haszonállat térségünkben jelent meg először, ill. a kerekes kocsik első ábrázolásai is ebből az időszakból ismeretesek. Leglátványosabb leletünk ebből a korszakból egy bronz tőr, mely presztizstárgynak is tekinthető.
A későbronzkori település közel 16 hektárt foglal el. Méretét tekintve a valaha feltárt legnagyobbak közé tartozik hazánkban. Ez a település az egykori viszonyok között jelentős hatalmi központ lehetett. Csaknem 1000 későbronzkori gödör került napvilágra az ásatás során. A kiásott tárgyak zöme kerámia, csont, kő és bronz.
A későbronzkori lelőhely legkésőbb valamikor ie. 1050 körül elnéptelenedett. Sírjaikból keleti típusú lószerszámzat, ételmellékletre utaló állatcsontok, de ugyanakkor még a helyi késői bronzkorra jellemző edények kerültek elő. A legfontosabb újításuk a vas elterjesztése volt, melyet kézműves mestereik keleti előképek alapján formáztak meg. Magát a népet preszkítaként emlegetik.
Az ie. 7. század közepén a Kárpát-medence keleti felében a Fekete-tengertől északra fekvő Szkíta területével rokon leletanyag jelent meg. A kifejezetten keleti jellegű lótemetkezések, a vasból készült fokosok, lándzsahegyek, tőrök, bronz nyílhegyek, nomád, lovas pásztornépre utalnak. Az egykori használati tárgyakból sajnos, csak töredékek maradtak ránk. Legszebb leletünk egy vésett díszű, agyagból készült pecsételő.
A történeti adatok alapján a kelták keleti terjeszkedése az ie. 4. század elejére tehető. Régiónkba hódítókként érkeztek, de a kevert leletegyüttesek tanúságok alapján bizonyára jó viszonyban álltak az akkor itt élő, szkítizált lakossággal.
Pannónia megalapításával, majd a dunai határvédelmi vonal, a limes kiépítésével, a dunán inneni és túli területek közötti szabad vándorlás lehetősége nagyjából négy évszázadra megszakadt. Az ásatások során 6 gepida sírt találtak. A sírok legértékesebb leleteként egy ezüstből készült, vörös féldrágakő berakással és aranyozással díszített övcsatot lehet kiemelni. Valószínűleg egy nemesasszony ékszere volt.