Üdvözöljük az „Észak-Magyarországi szennyvízelvezetési és –kezelési fejlesztés 16. (ÉMO16)” című projekt oldalán. Honlapunkon érdekes és aktuális információkat tudhat meg a beruházásról.
Kedvezményezett neve: NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. és Detk Községi Önkormányzat, Ludas Községi Önkormányzat, Nagyút Községi Önkormányzat
A projekt címe: Észak-Magyarországi szennyvízelvezetési és –kezelési fejlesztés 16. (ÉMO16)
A szerződött támogatási összege: 2 388 548 599 Ft
Európai Uniós támogatás mértéke (%-ban): 85.000000%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.09.30.
Projekt azonosító száma: KEHOP-2.2.2-15-2016-00118
Detk és Ludas települések kommunális szennyvizének szakszerű gyűjtése és elhelyezése nem megoldott. Jelenleg nincs csatornahálózat, a keletkező szennyvíz egyedi szennyvíz tárolókban kerül összegyűjtésre, melynek csak egy igen kis része kerül tengelyen elszállításra és megfelelő módon ártalmatlanításra.
A Káli szennyvízelvezetési agglomerációhoz tartozó települések közül (Feldebrő, Aldebrő, Kál, Kápolna, Tófalu, Nagyút, Kompolt) csak Nagyút településén nem üzemel szennyvízközmű. Az egyéb közművek rendelkezésre állnak a településen.
Magyarország egyik kiemelt vízminőségi feladata a Nemzeti Települési Szennyvízelvezetési és Tisztítási Program megvalósítása. Jelen projekt a Káli szennyvízelvezetési agglomeráció szennyvíztisztításának megoldására jött létre, ahol a szennyvízelvezetés és tisztítás lehetőségének megteremtése elengedhetetlen.
Az Önkormányzatok számára a szennyvízközmű-fejlesztés elengedhetetlen feltétele a további településfejlesztési elképzelések megvalósításának, a települési környezet minőségének javítása és a felzárkózás lehetősége is indokolja a fejlesztés szükségességét.
A település infrastruktúrájának továbbfejlesztése, ezáltal a lakosság, az intézmények és a jövőbeni beruházások, a szennyvízelvezetési és szennyvíztisztítási igényeinek korszerű kielégítése, amelyek potenciálisan hozzájárulnak a gazdasági versenyképesség fenntartható fejlesztéséhez. A kellő infrastruktúrával ellátott településeknek nagyobb a vállalkozás betelepítő és lakosságmegtartó ereje, így jelentősen hozzájárul a település fejlődéséhez.
A projekt megvalósítása során fejlődik az infrastruktúra, amely pozitívan hat a települések gazdasági életére, növeli az egyes ingatlanok értékét, és a lakosság környezeti biztonsága is megteremtődik.
Szennyvíz gyűjtőhálózat hiányában az egyetlen szennyvíz-gyűjtési lehetőség jelenleg az egyéni közműpótló medencékben történő elhelyezés és a tengelyen történő szállítás. Az ellátni tervezett bekötéssel is rendelkező ingatlanok mindegyike derítővel rendelkezik, amelyek jelentős része feltételezhetően nem felel meg a vízzárósági követelményeknek.
A képződő szennyvizek jelentős 98% feletti hányada nem kerül megfelelő módon ártalmatlanításra, így az egyedi tározókból az a talajba szivárog. Mivel ezen egyedi tározók nagy része nem szigetelt, így szikkasztóként üzemel, szennyezve ezzel az első vízadó réteget, a talajvizet. Feltételezhetően a felhagyott ásott kutakba is történtek bekötések, ami további jelentős környezetvédelmi kockázatot jelent.
A településen az ivóvízhálózat teljes mértékben kiépítésre került, viszont a szennyvízközmű építése még nem történt meg. Ez az infrastrukturális ellátás béli hiány jelentős mértékű környezeti terhelést eredményez a településen, mely veszélyezteti a természeti környezetet, és így az élet minőségét is.
A település környezeti problémáival foglalkozó fejlesztésének alapvető célja, az ellátási különbségek miatt kialakult társadalmi egyenlőtlenségek kiegyenlítése, a hosszú távú összhang megteremtése a környezet és a társadalmi-gazdasági folyamatok között, továbbá a környezettudatosság, a magasabb életszínvonal megvalósulásának elősegítése.
A beruházás célja, hogy
A projekt célja egy korszerű szennyvíztisztító telep, valamint szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése és a hálózatra történő rákötés lehetőségének biztosítása a települések lakossága részére. A szakszerű tisztítás révén a környezetterhelés csökkentése és egészségesebb lakókörnyezet valósulhat meg. A projekt a megvalósításával hozzájárul Magyarország derogációs kötelezettségének teljesítéséhez.
A célok elérését a lehető leggazdaságosabban kivitelezhető és üzemeltethető technológiával kívánjuk megvalósítani.
infoblokk: Kohéziós Alap és a hazai központi költségvetési előirányzat által nyújtott, vissza nem térítendő támogatásból valósul meg.